Pluto bolo 76 rokov obľúbenou deviatou planétou. Nikoho nezaujímalo, že to bola maličká planétka slnečnej sústavy s mesiacom polovičným ako je jeho veľkosť. Nikomu neprekážalo, že má naklonenú dráhu oválneho tvaru.
Ľudia sa o Plute učili desiatky rokov v školách, škôlkach a preto asi nebolo prekvapujúce, že keď bolo Pluto pred 15 rokmi preznačené na trpasličiu planétu, vyvolalo to verejné pobúrenie. Medzinárodná astronomická únia alebo IAU predefinovala „planétu“. A Pluto už nevyhovovalo.
ČO JE TEDA NOVÁ DEFINÍCIA PLANÉTY?
Táto nová definícia planéty vyžadovala, aby planéta spĺňala tri veci:
- musí obiehať okolo Slnka
- musí mať dostatočnú hmotnosť na to, aby ho vlastná gravitácia vytvarovala do gule (alebo sa uzavrela)
- musí vyčistiť priestor okolo svojej obežnej dráhy od iných objektov
Pluto neprešlo tretím testom. Preto sa z nej stala trpasličia planéta.
POCHYBNOSTI A NÁSLEDNÉ VYRADENIE
Pluto bolo objavené v roku 1930 americkým astronómom Clydom Williamom Tombaughom, ktorý ho spozoroval na Lowellovom observatóriu v štáte Arizona. Tento vesmírny objekt bol nazvaný podľa boha podsvetia Pluta (grécky Hádes). Pluto sa vtedy stalo deviatou planétou Slnečnej sústavy.
Status Pluta ako planéty bol spochybňovaný od konca 70.rokov 20.storočia. Bolo to náhle po tom ako bola objavena vzdialená planétka Chiron a po tom ako sa presnejšie definovala hmotnosť Pluta.
Ako sme už spomínali vyššie v článku, následne po zistení týchto faktov prišla nutnosť definovať čo je planéta.
Medzinárodná astronomická únia teda pred 15 rokmi na svojom valnom zhromaždení v Prahe vyradila Pluto zo zoznamu planét v Slnečnej sústave a zaradila ho medzi takzvané trpasličie planéty. Po Plute budú odteraz pomenovávané všetky telesá zhruba rovnakej veľkosti – takzvané „plutoidy“.