IDEASSTARTER PARTNERSTVO

FIRST SLOVAK SATELLITE
TECHNOLOGICAL PROJECT #skCUBE

Did you know, that Slovakia is the last country around, which did not send own satellite in the orbit around Earth? Let’s change this! We have a lot of talented people at our universities. We brought them together and together we build the first Slovak satellite called skCUBE, which we want to shoot in space already in the first half of 2016.

*** Platinum partners of the project SKCUBE ***

Our partners

 • I’m glad, that we have such a unique technological project in Slovakia. It is a clear proof of quality of Slovak scientists and university students, which have potential to become experts and future co-authors of world-significant space projects under lead of the European space agency ESA. Slovak republic should become a member of this organization (which for example builds also the European navigational system Galileo) already during this year 2015. I believe that, this will become a reality and so, also by the efforts of Slovak organization for space activities, Slovak scientists and engineers will gain the chance to participate on development of modern space technologies.

  Another testimonial » MAROŠ ŠEFČOVIČ current European commissioner
 • Projekt skCUBE, je dôkazom toho, že aj na slovensku existujú ambiciózne ciele, a chuť realizovať sny. Prínosom je ešte aj to, že projekt prinášajú mladí ľudia a v slovenských farbách. Byť patriotom v krčme je veľmi ľahké, ale vytvoriť niečo čo reprezentuje a skúma je oveľa ťažší oriešok.

  Ďalšia referencia » IVAN ŠTEFUNKO predseda predstavenstva Neulogy Ventures, a. s.
 • Letecká fakulta Technickej univerzity v Košiciach má v kozmickom sektore bohaté skúsenosti, nakoľko práve Košická letecká škola je alma-mater Slovenského a Československého kozmonauta a ich náhradníkov. Samotný projekt prvej slovenskej družice skCube je veľmi významným míľnikom, ktorý malými krokmi spojí kapacity a vytrvalosť kozmických a leteckých inštitúcií na Slovensku a umožní tým našej malej krajine významný veľký skok nielen smerom k ESA, ale aj k demonštrácii a zviditeľneniu toho, čo šikovní ľudia v našej krajine dokážu.

  Ďalšia referencia » prof. Ing. František Adamčík, CSc. dekan Leteckej fakulty TUKE
 • Fakulta elektrotechniky a informatiky STU v Bratislave je medzinárodne uznávanou, výskumne orientovanou technickou fakultou. Poslaním FEI STU, ako výskumne orientovanej technickej fakulty, je vedeckým výskumom získavať, inžinierskou a ďalšou tvorivou činnosťou aplikovať a šíriť nové poznatky, vzdelávať a vychovávať mladú generáciu. Jedným z cieľov je väčšie zapájanie študentov všetkých stupňov štúdia do výskumnej a inej tvorivej činnosti a hľadanie možností pôsobenia študentov v projektoch aj medzinárodného významu. Projekt skCUBE je praktickým príkladom takéhoto projektu.

  Ďalšia referencia » doc. Ing. Milan Žiška, PhD. prodekan Fakulty elektrotechniky a informatiky STU v Bratislave

MEDIA

Slovak media are giving us space for presentations about this unique project. We are very thankful for this, because it helps us to reach our goals. We still seek further actively for more space for presentations about project skCube to wide public.

ARCHIVE

Our story

Is Slovakia an assembly hall? We do not agree with this and we want that nobody doubts about that too by doing our work. We were connected by our passion to space and new technologies. We know very well, that there are many companies which innovate and make Slovakia a good name around the world.

In 2009 we decided to contribute at least by a little to better future of our country and to establishment of well-educated industry. Therefore, we try to reach out to ordinary folks and inspire young people to study technical subjects.

We have begun our own technological projects and we speak regularly about benefits of Slovak cooperation with European space agency ESA. Such cooperation would open doors for Slovak companies with regards to their participation on cutting edge space research, which ESA undoubtedly does. We are happy now that our government approved Slovak membership in ESA’s program for European cooperating states called PECS, which is a middle stage before becoming a full member. The path there was not easy. We speak to science communities and companies about benefits of this step already for years. And we do not only speak but also prove with our own activities, that flying to space is not sci-fi neither for our small country.

Since 2010, we regularly send stratospheric balloons, which fly to an altitude of 40 kilometers above the ground to the edge of space. One of our other project, the first Slovak satellite skCube, is a logical consequence to go even further, higher. We want to demonstrate the potential of Slovak republic to participate on top space research and the ability to face world-wide competition in space industry with high return value.

At the same time, we want to demonstrate exemplary cooperation of state, Slovak universities, science institutions, astronomy fans, Slovak companies and our supporters. When everyone contributes a bit, satellite skCube will be truly national technological project of the year 2016. Let’s do this.

Why are we doing this

Our main aim is to demonstrate potential of our country. We want to show, that also in Slovakia we have excellent universities and science institutions. We have top companies, which can do highly sophisticated space research also in Slovakia. We want to show it to the whole world through our first satellite Made in Slovakia.

KONEČNE AJ SLOVENSKÝ SATELIT

Spojili sme študentov z troch slovenských univerzít a v spolupráci s nimi realizujeme prvý slovenský satelit (skCUBE). Od návrhu, cez vývoj prototypu, výrobu modelov až po samotné vypustenie družice na obežnú dráhu Zeme v prvej polovici roka 2016.

VIAC TECHNOLÓGOV PRE SLOVENSKO

Chceme motivovať a povzbudzovať mladých ľudí na Slovensku. Chceme, aby sa možno aj cez vesmír a vesmírne aktivity dostali k štúdiu technických smerov. Aby aj cez projekt prvej slovenskej družice videli, že študovať techniku je dnes naozaj in.

UKÁZAŤ SLOVENSKÝ POTENCIÁL

Chceme demonštrovať schopnosti a potenciál slovenského priemyslu a vedeckých inštitúcií na Slovensku robiť špičkové technológie. Chceme potiahnuť Slovensko v konkurencii okolitých štátov, lebo sme poslednou krajinou v rámci V4, ktorá nemá vlastný satelit a nezúčastňuje sa európskych kozmických aktivít.

DOVIESŤ SLOVENSKO DO ESA

Chceme ukázať, že aj na Slovensku vieme robiť vesmírny vývoj, tak ako kedysi, na špičkovej úrovni. Chceme vyškoliť budúcich lídrov v tejto oblasti a dokázať, že jednoznačne patríme do prestížneho klubu štátov Európskej vesmírnej agentúry (ESA).

The satellite

The skCube belongs to a category of satellites called cubesats – little cubed satellites with dimension of around 10x10x10 cm with weight around 1 kg. It will carry a camera and also an experiment, with potential to reach world wide magazines.

300-500

kilometrov
výška orbity

90

minút
doba obletu Zeme

28 000

km/h
rýchlosť

1 000

gramov
váha satelitu

10*10*10

centimetrov
rozmery satelitu

-100 až +150

stupňov celzia
extrémne teploty

skCUBE = national project demonstrating cooperation of state – Slovak universities – students – Slovak companies and people (supporters) on a unique technological project of first Slovak satellite

Slovak republic (state)

State supported the project by 89 700 euros. We are very grateful for this support to the Ministry of transportation, construction and regional development and Ministry of education, science, research and sport which provided the money in 2 to 1 ratio.

Ministry of transportation, construction and regional development SR Podporovateľ projektu
Ministry of education, science, research and sport SR Podporovateľ projektu

Slovak universities and scientific institutions

On the project skCube, we collaborate with technical faculties of 3 Slovak universities.

Zilina University in Zilina Oficiálny partner
Slovak technical university in Bratislava Oficiálny partner
Faculty of Aeronautics at Technical university Kosice Odborný garant

Slovak organization for space activities

And that is us – Slovak organization for space activities. We connect all interested and we do everything we can, so we can have first Slovak satellite in orbit already in 2016.

Jakub Kapus

skCube project leader. His biggest passion is space and space technologies. He is a chairman of the Slovak organization for space activities.

Jaroslav Erdziak

PhD student at the Slovak technical university. He works as a developer of sensors for meteorological stations. One of the leaders of skCube team.

Ondrej Zavodsky

student at the Zilina university in Zilina with specialization in electronic systems, with interests in electronics and HAM radio activities. One of the leaders of skCube team.

Rudolf Slosiar

developer and constructor, mechanical engineer, manufacturing of antennas, amateur radio astronomer. One of the leaders of skCube team.

Juraj Slacka

programmer of microprocessors and test platforms. PhD student at the Slovak technical university. Member of skCube team.

Lubomir Pasternak

student at the Zilina university in Zilina. Hardware programmer with interest in electronic actuators. Member of skCube team.

Slavomir Petrik

software engineer for safety-critical systems in Sweden. Designer and programmer of BSP and RTOS for control computer of skCube.

Viktor Kepesi

PhD student at the Faculty of aeronautics of Technical university in Kosice. Design of antenna system for skCube.

Robo Laszlo

responsible for design and construction of backup ground segment station “I like software, which lives”

Martina Szabova

student at the Slovak technical university. Author of the code for a device, which is testing orientation of the satellite.

Pridaj sa k nám

Zaujala ťa naša práca a chcel by si nám pomôcť? Tak sa k nám pridaj.

CHCEM SA PRIDAŤ

skCUBE is a result of common effort of state – Slovak universities – students – Slovak companies and people - supporters

CONTACT

 • SOSA
 • Zámocká 18
 • 811 01 Bratislava
 • Slovenská republika

CONTACT FORM