Zmení umelá inteligencia spôsob, akým bývame a fungujeme v domácnostiach?

Umelá inteligencia (AI – artificial inteligence) život v mnohých aspektoch uľahčuje. Čo všetko sa vďaka nej ešte zmení v oblasti bývania a domácností? AI zmenila spôsob navrhovania a konštruovania produktov, spôsob konzumácie médií a nakupovania, či spôsob interakcie s ľuďmi. 

 

Na umelú inteligenciu (AI) existujú ľudia rozličné názory plné obáv a teórií o tom, že umelá inteligencia by mohla viesť k vyhubeniu ľudskej rasy. Na druhú stranu ide o dobrú vec, ktorá ovplyvnila mnohé odvetvia, prácu a život ľudí v pozitívnom smere.

Čo je to umelá inteligencia?

Artificial intelligence je simulácia ľudskej inteligencie v naprogramovaných strojoch, ktoré pripomínajú myslenie či niekedy aj konanie človeka. AI môže fungovať na akomkoľvek stroji, ktorý je určený na učenie a riešenie problémov či má iné vlastnosti spojené s ľudskou mysľou.

Nie každý druh a typ umelej inteligencie je komplexný. Niektoré sú určené len na riešenie jedného problému. Technologicky vyspelejšia AI je schopná spracovávať nespočetné množstvo údajov naraz, učiť sa, konať a rozhodovať sa. Vďaka nej vieme analyzovať data a zlepšovať tak kvalitu procesov, výroby alebo aj samotného života. 

 

Čo zmenila a môže zmeniť AI v domácnostiach?

1. Nakupovanie nábytku a zariaďovanie

Do odvetvia bývania, dekorácií a bytového designu už umelá inteligencia prenikla. Dôkazom toho je jednak stúpajúci trend nakupovania nábytku online, ale aj samotné online služby, ktoré dnes na webe nájdete. Skvelým príklad je vyhľadávač nábytku a interiérových doplnkov BIANO, ktorý neustále prichádza s novým možnosťami, vylepšeniami a technológiami nielen pre svojich partnerov, ale aj pre konečných zákazníkov.

  • Parametrické filtrovanie a “ponuka ušitá na mieru”,  základom sú filtre (výpredaje, doprava zdarma, tovar skladom, cenové filtre + cenové rozpätie, farby, výrobcovia a značky, materiál, štýl, a ďalšie špecifické vlastnosti ako rozmery, vlastnosti a funkcie…).

 

 

  • Po kliknutí na detail produktu, používateľ uvidí ponuku podobných variant produktov, ak je teda pôvodný vypredaný, zákazník je jednoducho nájde iný.

 

  • Visual Search funguje na princípe rozpoznávania predmetov a podľa similarity vytipuje kategóriu a ďalšie podobné produkty.

 

 

  • Farebný hexagon ponúka výber 134 farieb (počet farieb sa v jednotlivých kategóriách líši), ktoré vznikli rozšírením základných odtieňov a nábytok je tak možné nakupovať v konkrétnom odtieni – lososová, vínová, khaki, lila.

 

 

  • A tou najhorúcejšou novinkou je Biano Studioonline nástroj na vytváranie 2D konceptov interiérov. Používateľ tak vie, či k sebe nábytok a doplnky ladia, testuje farby a materiály. Môže sa inšpirovať návrhmi interiérov od ostatných používateľov a prezrieť si aj ponuku vytopovaných projektov na homepage. Produkty, ktoré chce, ihneď zakúpi.

 

 

 

2. Spôsob vnímania zábavy

Siri, Google Assistant a Alexa zmenili spôsob komunikácie s elektronickými zariadenia, streamovacími službami a umožnili hlasové ovládanie domácností. Zariadenie sa učia sledovacie návyky ľudí a neskôr im dokážu odporučiť, čo ďalej sledovať, ide o tzv. hypersonalizáciu, stále viac využívaný trend. 

AI využíva údaje v reálnom čase a na základe pozorovania používateľa dokáže jeho správanie zasadiť hlboko do kontextovej interakcie. V podstate dnes už nemusí byť obsah webovej stránky/inej platformy/ pre 2 používateľov rovnaký. Personalizačné platformy dokážu analyzovať čas, typ zariadenia, históriu prehliadania a geografickú polohu, čím prispôsobia obsahom na mieru. aby predstavili najvýkonnejší obsah obrovskému počtu sekcií návštevníkov. 

Spoločnosť Hisense so svojím operačným televíznym systémom VIDAA-AI analyzuje vlastnosti pozeraného obsahu, ktorý porovná s obsahom v cloudovej databáze. Podľa konkrétnej scény vie automaticky upraviť režim obrazu a zvuku.

Novinkou sú napríklad aj interaktívne filmy, v ktorom o nasledujúcom deji rozhoduje sledujúci.

3. Optimalizácia zdravia a kondície v domácnosti

Existuje niečo za hranicou smart hodiniek, ktoré vám povedia, kedy a koľko sa hýbať, upozornia vás na odporúčaný pohár vody a podobne. A trocha vyspelejšou novinkou sú prstene, napríklad OURA ring,  ktoré monitorujú zdravotný stav a pomáha napĺňať spánkové ciele, balance v pohybe a oddychu a takisto aj znižujú, resp. snažia sa optimalizovať, stresový level. 

Takisto by možnosť efektívneho monitorovania pacientov doma pomocou údajov v reálnom čase na diaľku by mohla byť revolučná pre dlhovekosť ľudí. AI by na základe predikcií upozornila na to, keď by bol pacient potenciálne ohrozený chorobou. Mnohé spoločnosti sa už o vývoj systému snažia:

Poskytovanie informácií o zdravotnom stave v reálnom čase môže viesť k uľahčeniu priebehu rôznych chorôb, ale aj k samotnej dlhovekosti.

4. Podpora ekológie, spotreby a nižšia uhlíková stopa

Inteligentná, smart a optimalizovaná domácnosť môže byť šetrnejšia k životnému prostrediu. Pre nás, ľudí, je občas náročné sledovať veľkosť uhlíkovej stopy či nášho dopadu na planétu, ale aj spotrebu energií v domácnosti.  Systémy na úsporu energie s umelou inteligenciou s týmto problémom pomôžu, pretože dokážu zanalyzovať spotrebu energií, následne ju prispôsobiť konkrétnym potrebám. Tak by každý domov sám vedel, kedy energiu spotrebovávate a kedy nie, čo v konečne dôsledku pomôže šetriť.

Umelá inteligencia pomáha zlepšovať fungovanie a bezpečnosti vo vašej domácnosti. Hrozbou však môže byť množstvo informácií, ktoré od používateľov firmy vďaka tomu získajú. AI môže byť bezpečná a účinná, ak ju a jej používanie budú definovať a chrániť bezpečnostné protokoly.

Tešíte sa na umelú inteligenciu vo svojej domácnosti? Alebo vás to desí?