Vesmírna turistika sa pomaly stáva skutočnosťou. Existuje niekoľko spoločností, ktoré ponúkajú let do vesmíru. Koľko stojí letenka?
Blue Origin odmietla verejne uviesť cenu za letenku na New Shepard. Podľa spoločnosti Bezos sa spoločnosť zatiaľ blíži k tržbám 100 miliónov dolárov. Nie je však jasné, koľko držiteľov lístkov to zahŕňa.
Oliver Daemen, holandský tínedžer na palube prvého letu posádky Blue Origin, v júli obsadil miesto, ktoré spoločnosť vydražila za 28 miliónov dolárov, čo je číslo, ktoré dokonca šokovalo niektorých vedúcich pracovníkov spoločnosti. Z tejto celkovej sumy bolo 19 miliónov dolárov venovaných rovnakým dielom 19 vesmírnym organizáciám.
Vstupenky na okraj vesmíru na SpaceShipTwo od spoločnosti Virgin Galactic sa v auguste 2021 zvýšili na 450 000 dolárov z pôvodných 250 000 dolárov, keď spoločnosť po ročnej prestávke znovu otvorila predaj vstupeniek.
Lety na obežnú dráhu – do oveľa vyššej nadmorskej výšky ako cesty Blue Origin alebo Virgin Galactic – sú oveľa drahšie. Traja pasažieri Medzinárodnej vesmírnej stanice na budúci rok zaplatia každý 55 miliónov dolárov za svoje miesta v rakete SpaceX zakúpenej prostredníctvom spoločnosti Axiom Space.
V roku 2001 americký podnikateľ Dennis Tito zaplatil údajne 20 miliónov dolárov za let na Medzinárodnú vesmírnu stanicu a späť. Bolo to súčasťou dohody s vesmírnou turistickou spoločnosťou Space Adventures Ltd. a ruským vesmírnym programom.
Mnohí bohatí zákazníci a vedúci pracovníci vesmírnych spoločností považujú vysoké ceny leteniek za investície do rodiaceho sa priemyslu vesmírnej turistiky a dúfajú, že peniaze, ktoré vložili, pomôžu znížiť náklady na vypustenie rakiet a tiež podporia vesmírny výskum.
Mohlo by Vás zaujímať
Najnovšie články
- Najčastejšie problémy s eurooknami a dverami pred zimou a ich riešenie
- AI číta správanie hráčov. Umelá inteligencia mení hazardný priemysel
- Aj vesmír nie je imúnny voči zmenám klímy
- Nové možnosti prepojenia, navigácie a skúmania Zeme
- Sú vesmírne spoločnosti SpaceX, Blue Origin a Virgin Galactic cestou k dostupnému vesmíru?
- Vrtuľník Ingenuity – Prvý let vrtuľníka na inej planéte
- Komerčné vesmírne lety otvárajú brány k nekonečnému dobrodružstvu
- Prečo je Mars taký atraktívny pre vesmírne bádania?
- Ako si postaviť vlastný teleskop?
Kategórie
- Bývanie (2)
- Magazín (6)
- Slovensko (2)
- Technológia (24)
- Vesmír (25)