NASA testuje nový prototyp leteckého taxi. Jednou z úloh NASA je aj spustenie kampane Advanced Air Mobility (AAM) na testovanie technológie autonómnych dronov. Najnovšie míľnik v tejto kampani sa testuje elektrický zvislý vzlet a pristátie ( eVTOL ) vrtuľník určený na prípadné použitie ako aerotaxi.

NASA je bežne považovaná za americkú vesmírnu agentúru, ale jej názov zdôrazňuje aj inú oblasť výskumu. Národný úrad pre letectvo a vesmír je tiež americkou civilnou organizáciou pre letecký a kozmický výskum. V tejto úlohe sa zaslúžil o vývoj nových technológií od raketových motorov po riadiace systémy lietadiel. 

TESTOVACIA VERZIA 6 – ROTOROVÉHO DRONU

Testovanie prebiehalo do 10. septembra. Lietadlo, ktoré vyzerá ako veľká verzia 6-rotorového dronu, bude vykonávať letové testy na elektrickej letovej základni Joby, neďaleko Big Sur v Kalifornii.

Toto je prvé kolo testovania s týmto novým typom lietadla. NASA má vykonať prísny testovací plán, vrátane zberu údajov o pohybe vozidla, hluku a komunikácii pri rôznych formách letu. Na zozbieranie niektorých údajov museli vedci vyvinúť typ mobilného akustického centra, ktoré by mohlo lietadlo sledovať pomocou 50 rôznych mikrofónov a zbierať údaje o hluku, ktorý bude vydávať.

DÔLEŽITÁ JE VEREJNOSŤ AJ PREDPISY 

Hluk je dôležitým faktorom pri prijímaní rozhodnutí o VTOL – ľudia ho musia akceptovať a nesmie byť rušivý. 

Prijatie verejnosti ale nie je jediným faktorom, ktorý testovanie ovplyvňuje.

Ďalším faktorom sú predpisy. Napriek tomu, že NASA nie je priamo zodpovedná za reguláciu autonómnych letov, je kľúčovým partnerom Federálnej leteckej správy ( FAA ), ktorá túto zodpovednosť má. Niektorí technologickí aktivisti už vyjadrili obavy, že FAA pri riešení rýchlo sa rozvíjajúceho priemyslu bráni rozvoju amerických spoločností v súvislosti s konkurenčným bojom.

BUDÚCNOSŤ LIETAJÚCICH ÁUT

Existuje iba tenká hranica medzi rozumnou reguláciou a umožnením technologického rozvoja. 

V ideálnom prípade výsledkom kombinovaného úsilia amerického vládneho výskumu v oblasti letectva a regulácie bude dynamický priemysel, ktorý môže zmeniť životy svojich občanov k lepšiemu.

Ďalším krokom v tomto úsilí bude sada testov známych ako NC-1. Tieto testy, ktoré sa majú uskutočniť v roku 2022, budú sledovať najbližšie týždne realistickejšie letové vzorce a scenáre, než o aké sa pokúšali v Big Sur.

S trochou šťastia môže byť výsledkom tohto projektu pre nás zatiaľ sci -fi scenár  – skutočne bezpečné, dostupné a lietajúce autá.

Foto: Unsplash, NASA