Rover NASA Perseverance sa začal pohybovať na povrchu planéty Mars. Vedci ho teraz pripravujú na cestu smerom k pozostatkom delty rieky, kde by mal hľadať známky minulého života.

Dňa 5. marca sa konal tlačový brífing v laboratóriu Jet Propulsion Laboratory. Predstavitelia projektu uviedli, že rover urobil prvé pohyby od pristátia v kráteri Jezero 18. februára. Posunul sa o štyri metre dopredu, otočil sa o 150 stupňov doľava a potom sa vrátil späť o 2,5 metra.

„Naša prvá jazda šla neuveriteľne dobre. Počas jazdy rover urobil snímky, ktoré zachytávajú stopy jeho kolies. Nemyslím si, že som bol niekedy šťastnejší, keď som videl stopy kolies.“

uviedol na brífingu Anais Zarifian, inžinier Perseverance pre oblasť mobility

Zatiaľ čo inžinieri testujú systémy roveru, vedci plánujú jeho prvú cestu k delte, ktorá je pre rover vysoko prioritnou oblasťou na preskúmanie. Katie Stack Morgan, vedkyňa pre projekt Perseverance, na brífingu uviedla, že zmapovali dve potenciálne cesty od miesta pristátia k základni delty.

„Zatiaľ sme nemali žiadne hardvérové problémy.“ Všetko čo sme skontrolovali funguje,. Bolo to skutočne úžasne plynulé.“

Prvá jazda je súčasťou série prebiehajúcich kontrol roveru a jeho nástrojov.

Sme práve uprostred plánovania najlepšej trasy aj jej dĺžky trvania. Plánovanie trasy zahŕňa zváženie terénu na úkor vedy. Zatiaľ čo jedna trasa sa zdá byť relatívne plynulá, je vedecky menej zaujímavá ako druhá trasa, ktorá vedie popri niektorých významných ložiskách, ale terén je náročnejší.

Tento výlet do delty sa uskutoční po tom ako Perseverance nasadí malý vrtuľník Ingenuity, ktorý je pripevnený k jeho podvozku. Predchádzať tomu bude séria letových testov, ktoré majú trvať 30 dní. Hogg uviedol, že inžinieri stále hľadajú vhodné miesto na vykonanie týchto testov pomocou obrázkov, ktoré spravil rover.

„Stále analyzujeme rôzne oblasti, aby sme určili najlepšie miesto, kde letové testy  uskutočníme. Dúfame, že celú vec s helikoptérou spustíme skôr, ako skončí jar. Po dokončení sa rover môže vybrať smerom k delte.“

uviedol Hogg

Inžinieri naďalej preverujú aj ďalšie systémy roveru, vrátane tých, ktoré sa použijú na odber vzoriek. Uvedenie systému na odber vzoriek do prevádzky bude nasledovať po skúškach vrtuľníka.

Jedným z hlavných cieľov misie Mars 2020 je ukladanie vzoriek do takzvanej medzi pamäte pre ich neskorší návrat na Zem. Teraz, keď Perserverance bezpečne pristál na povrchu planéty, Nasa plánuje budúce misie s cieľom dostať uložené vzorky späť na Zem. Dňa 4. marca udelila NASA spoločnosti Northrop Grumman kontrakt v hodnote až 84,5 milióna dolárov na zabezpečenie pohonu rakety s názvom Mars Ascent Vehicle, ktorá prenesie vzorky z povrchu Marsu na jeho obežnú dráhu. Táto raketa bude súčasťou misie, ktorej štart je naplánovaný najskôr v roku 2026.

Už roky uvažujeme nad vedeckým tímom a jeho fiktívnych vzorkách, ktoré sa majú zhromaždiť v kráteri Jezero, a premýšľame ako zabezpečíme ich návrat z Marsu. Teraz vidíme skutočné skaly očami rovera, ktoré môžeme vzorkovať. Hovoríme o skutočných skalách a to je pre nás vo vedeckom tíme mimoriadne vzrušujúce.“

uviedla Stack Morgan

Toto je jedinečná príležitosť pre NASA. Hovoríme o tom už desaťročia. Bude trvať ešte minimálne desať rokov, kým sa tieto vzorky vrátia na Zem.

„Aj keď je to dlhý čas, uplynie mihnutím oka,“

uviedol Hogg.