V minulosti si vedci dali za úlohu splniť ambiciózny cieľ, a to zmapovať pomocou satelitného snímania z vesmíru všetky systémy koralových útesov sveta.

Krátko na to nasledoval objav koralového útesu, ktorý presahoval výšku Eiffelovej veže.

Nachádza sa pri austrálskom pobreží vo Veľkom bariérovom útese. Historický objav z októbra minulého roka upozornil vedcov na skutočnosť, že o koraloch stále existuje množstvo nevyriešených otázok, ktoré by nám mohli pomôcť zachrániť ich.

Vedci už dávno zistili, že koralové útesy sú pre morskú biodiverzitu mimoriadne dôležité. Predstavujú útočisko pre štvrtinu všetkých morských druhov a zároveň poskytujú jedlo, živobytie, bezpečnosť a rekreáciu najmenej miliarde ľudí.

Záhadou súčasnosti je otázka, prečo sú niektoré koralové útesy v južnom Atlantickom oceáne odolnejšie voči klimatickým zmenám oproti koralom v iných oblastiach.

Projekt Allen Coral Atlas (ACA), ktorý vytvoril zosnulý spoluzakladateľ spoločnosti Microsoft Paul Allen, sa rozhodol zodpovedať túto otázku, aby mohli byť iniciatívy za ochranu koralových útesov lepšie informované. 

Allen, ktorý bol veľmi vášnivým potápačom, zomrel v roku 2018, ale jeho odkaz žije ďalej v ACA. „Ako technológ videl obrovské medzery v údajoch a vyzval nás, aby sme prišli na to, ako využiť vznikajúcu dostupnosť satelitných snímok na mapovanie a sledovanie všetkých svetových koralových útesov,“ hovorí Paulina Gerstner, manažérka programu Allen Coral Atlas.

„Naším cieľom je vytvoriť jednoduchý systém chránených oblastí, ktorý bude  dostupný a rýchly pre všetkých ochranárov na celom svete, “

AKO FUNGUJE KORALOVÝ ATLAS?

Atlas, ktorý si môže ktokoľvek pozrieť online, sa vyrába pomocou satelitnej zobrazovacej technológie na generovanie snímok koralových útesov vo vysokom rozlíšení. Tie sa potom spracujú do podrobných máp. 

Základnou myšlienkou tohto projektu je, že snímky umožnia ochrancom prírody porovnávať zdravie koralových útesov v určitom časovom období a zároveň pomôžu porozumieť podmienkam prostredia, ktoré spôsobujú zmeny na koralových útesoch.

„Atlas pomôže krajinám pochopiť, kde sa koralové útesy nachádzajú a aká je veľká oblasť, ktorú pokrývajú,“ hovorí Francis Staub, koordinátor sekretariátu Medzinárodnej iniciatívy pre koralové útesy (ICRI).

Vedci tiež získajú nové informácie o určitých koralových útesoch v južnom Atlantiku, ktoré boli označené ako „refugias“ – útesy, ktoré sú prirodzene odolnejšie voči účinkom zmeny podnebia ako tie v indicko-tichomorskej a karibskej oblasti.

Všetky tieto nové poznatky môžu obsahovať tajomstvo zmiernenia ďalších dopadov zmeny podnebia na systémy koralových útesov.

ČO VIEME O KORALOCH?

Koral je vlastne malé zviera, ktoré na svoju ochranu vylučuje uhličitan vápenatý. Znečistenie, nadmerný rybolov a vlny horúčav v dôsledku zmeny podnebia ohrozujú existenciu koralových útesov a spôsobujú ich vyblednutie tým, že koraly aktivujú svoj ochranný systém a uvedú ho do pohotovostného režimu.

Výsledkom je, že koraly vylučujú zo svojich tkanív mikroskopické symbiotické riasy. Týmto procesom koral zmení svoju farbu na bielu, a preto sa tento proces nazývame aj bielenie.

UNEP školí úradníkov v pobrežných oblastiach, aby využívali atlas a podporovali úsilie o zber dát a zvýšenie informovanosti pre iniciatívy, ktoré ochránia naše koralové útesy.

„Tvárou tvár ľudskej nečinnosti koralové útesy čoskoro zmiznú,“ hovorí Leticia Carvalho, koordinátorka námornej a sladkovodnej pobočky UNEP. „Ľudstvo musí konať s naliehavosťou založenou na dôkazoch smerom k efektívnemu riadeniu a ochrane ekosystému, aby zmenilo túto trajektóriu.“

Okrem spoločnosti Vulcan, ktorá projekt financuje, sú ďalšími partnermi University of Queensland, Planet Inc., Arizonská štátna univerzita a National Geographic Society.

Foto:Unsplash