Čo je Apophis?

Apophis je blízkozemský asteroid, čo znamená, že jeho obežná dráha okolo Slnka sa rovná 1,3 – násobku vzdialenosti medzi Slnkom a Zemou. Celý jeho názov je Apophis 99942. Po jeho objavení vedci vyrátali, že pravdepodobnosť s akou asteroid zasiahne v roku 2029 Zem sa rovná hodnote 2,7 percenta. Toto tvrdenie si samozrejme získalo adekvátnu  pozornosť médií.

Krátko po objavení asteroidu Planetárna spoločnosť predložila vedeckej komunite v USA štúdie, ktoré identifikujú možnosti letovej dráhy asteroidu. 

Ďalšie pozorovania našťastie dokázali, že asteroid Zem nezasiahne. V roku 2029 bude jeho vzdialenosť taká malá, že ho budeme vidieť voľným okom. Je vysoko pravdepodobné, že Apophis sa priblíži k Zemi viac ako naše geostacionárne komunikačné satelity.

Čo znamená jeho meno?

Asteroid dostal meno podľa egyptskej mytológie. Apophis bol hadom a nepriateľom boha slnka, Ra. Každú noc sa snažil vniesť do sveta večnú temnotu, až kým ho pri východe slnka znova neporazil Ra.

Kto ho objavil?

Apophis objavili 19. júna 2004 amatérsky astronómovia Roy Tucker, David Tholen a Fabrizio Bernardi v Národnom observatóriu Kitt Peak v Arizone. Tucker bol výhercom grantu z roku 2002 z programu Shoemaker Near Earth Object. Program financuje pokročilých amatérskych astronómov, ktorí nachádzajú, sledujú a charakterizujú objekty pohybujúce sa blízko Zeme.

Aký je veľký?

Rovnako ako väčšina asteroidov, aj Apophis je príliš malý na to, aby sme zistili jeho presný tvar a veľkosť pozorovaním zo Zeme. Radarové snímky ukazujú, že je vyšší ako Empire State Building v New Yorku a cez svoju najdlhšiu os meria približne  450 metrov. To je ekvivalent približne 5 futbalových ihrísk. Pravdepodobne má vajcovitý alebo dokonca dvojlaločný tvar.

Zasiahne Apophis Zem?

Odpoveď je, určite nie. Nie v blízkej budúcnosti. Apophis bude Zem míňať v tesnej blízkosti v rokoch 2029 a 2036. V roku 2068 sa pravdepodobnosť dopadu asteroidu na povrch Zeme pohybuje v pomere 1 : 150 000. Tieto šance pravdepodobne klesnú na nulu, keď astronómovia ďalej spresnia obežnú dráhu asteroidu ďalšími pozorovaniami.

Prečo pravdepodobnosť dopadu Apophisu na Zem v roku 2029 klesla na nulu?

Krátko po objavení asteroidu nasledovala séria pozorovaní, ktoré spresnili jeho letovú dráhu.  Trajektória  Apophisu aj naďalej zahŕňa Zem, avšak pozorovania spresnili jeho cestu okolo Slnka. Týmito pozorovaniami bola vylúčená Zem a pravdepodobnosť dopadu v roku 2029  sa tak znížila na nulu.

Čo by sa stalo, keby Apophis zasiahol Zem?

Apophis by spôsobil rozsiahle škody vo vzdialenosti niekoľko stoviek kilometrov od miesta dopadu. Uvoľnená energia by sa rovnala desiatkam až stovkám jadrových zbraní.

Aký veľký bol asteroid, ktorý zabil dinosaury?

Asteroid, ktorý viedol k vyhynutiu dinosaurov, ako aj 70% všetkých druhov na Zemi, bol široký najmenej 10 až 15 kilometrov. Bolo to oveľa väčšie teleso ako Apophis. Avšak Zem je veľmi zaľudnená a preto by po náraze Apophisu mohlo zomrieť milióny ľudí ak by bola zasiahnutá veľká metropolitná oblasť.

Mohli by sme zastaviť asteroid ako Apophis v prípade hrozby nárazu?

S dostatkom času na varovanie pred nárazom, čo znamená mnoho rokov, by ľudstvo mohlo zmeniť dráhu asteroidu o natoľko, že by sa Zemi úplne vyhol. Takáto operácia by si vyžadovala koordinované globálne úsilie. Možnosťami odklonenia asteroidov z ich letovej dráhy sa zaoberá Systém planetárnej obrany Zeme.

Chystá sa misia na Apophis? 

V súčasnosti sa neplánuje žiadna misia na asteroid Apophis. Krátko po objavení asteroidu vyhlásila spoločnosť Planetary Society súťaž v hodnote 50 000 dolárov. Cieľom bolo navrhnúť fiktívnu misiu a spoznať tak obežnú dráhu asteroidu. Stále však prebiehajú rôzne workshopy a diskusie, ktoré približujú amatérskym astronautom a nadšencom vývoj situácie.