Navštevujete často internetové stránky? Používate verejnú Wi-Fi, mobil banking, nakupujete online? Ak ste doteraz nepoužívali VPN, prezradíme vám, ako táto služba dokáže pri takýchto aktivitách zvýšiť vašu bezpečnosť. A existuje ešte viac dôvodov, prečo by ste tak mali urobiť. 

Na čo slúži VPN? 

VPN (skratka od Virtual Private Network) je nástroj, ktorý vám umožní anonymné surfovanie na webe. Každý návštevník internetu dobre vie, že Google prispôsobuje reklamy stránkam, ktoré práve navštívil. Na základe toho pre vás potom vyberá cielenú reklamu. Prevádzkovatelia stránok môžu tiež zistiť vašu IP adresu a zistiť, odkiaľ sa pripájate. 

Pred takýmto sledovaním vás ochráni VPN. To však nie je zďaleka všetko. Do mobilného telefónu zadávame číslo platobnej karty, osobné údaje, heslá a iné citlivé informácie. O bezpečnosť vašej komunikácie so serverom sa postará práve VPN. Prinesie vám tiež bezpečnosť pri používaní verejnej Wi-Fi a pomocou VPN sa vyhnete aj cenzúre. 

Dôvody, prečo používať VPN

Ako sme už naznačili, dôvodov, prečo používať VPN, je viacero. Pozrime sa na niektoré z nich bližšie.

Ochrana súkromia

Pri surfovaní na internete sledujú služby, ako sú Google či Facebook vaše aktivity. S VPN zostáva vaša činnosť v úplnej anonymite. Sledovať vás nebude môcť ani poskytovateľ vášho pripojenia či vláda. Budete si môcť prezerať webové stránky bez toho, aby to niekto vedel. To, samozrejme, neplatí po prihlásení do vášho účtu v akejkoľvek službe. 

Obídenie geolokácie

Chceli by ste sledovať streamovacie služby, ako sú Netflix, YouTube, BBC či Amazon Prime bez toho, aby blokovali obsah, ktorý nie je dostupný pre štát, v ktorom sa nachádzate? Na bežnom pripojení bez VPN je pre vás, napríklad americká verzia Netflix, nedostupná. Po prihlásení do VPN si však môžete vybrať, cez ktorý server sa budete pripájať. I keď sa pripojíte zo Slovenska, vďaka VPN sa pre navštevovanú stránku stanete používateľom z iného štátu. Budú vám tak dostupné weby určené pre návštevníkov z USA či Veľkej Británie. Budete môcť pokojne sledovať všetky programy, o ktoré máte záujem.

Sťahovanie z internetu (P2P sietí)

Potrebujete si stiahnuť z internetu obsah, ktorý podlieha autorským právam? Bez VPN si to ľahko všimnú ochrancovia autorských práv či vládne inštitúcie. Nebezpečným je používanie torrentov (P2P sietí), ktoré poskytujú rýchly prenos veľkých súborov, pričom obsah, ktorý sťahujete, zdieľate s inými. Ak pritom použijete bežné internetové pripojenie, budete ľahko odhalení. S VPN ale zostávate v anonymite. 

Bezpečné používanie verejných Wi-Fi

Iste ste sa už neraz počas nakupovania zastavili na káve alebo ste sa pripojili k bezplatnej Wi-Fi v nákupnom stredisku, centre mesta, letisku či v hoteli. Na týchto miestach využíva rovnaké pripojenie naraz neobmedzené množstvo ľudí. Počas toho, ako si vy kontrolujete e-maily či obsah sociálnych sietí, majú k vašej nešifrovanej komunikácii voľný prístup aj hackeri. Získať citlivé informácie práve z vášho smartfónu je pre nich na rovnakom pripojení oveľa ľahšie. 

Ušetrí vám pri rezervácii hotelu

Vedeli ste, že niektoré e-shopy zobrazujú iné ceny za rovnaký produkt na základe toho, z akej krajiny nakupujete? Rovnaký princíp rôznej ceny používajú tiež hotely. Chceli by ste využiť tú najvýhodnejšiu ponuku? Aj v tom vám pomôže VPN. Stačí, ak sa pripojíte cez server v krajine, pre ktorú platia najnižšie ceny. Pri dlhšom pobyte takýmto spôsobom ušetríte nemalú sumu.