Moderná kórejská domácnosť je vybavená zariadeniami, ktoré uľahčujú život každému jej obyvateľovi. Medzi štandard dnes patrí napríklad ovládanie osvetlenia alebo vykurovania pomocou mobilnej aplikácie. Čo ďalšie tu nájdete?

Idete domov z práce, vonku mrzne a predstava, že sa vrátite domov a budete musieť čakať než začne fungovať vykurovanie? NA toto môžete už jednoducho zabudnúť. V Kórey si stačí z mobilnej aplikácie nastaviť, aby sa vykurovanie a svetlá zapli ešte pred vaším príchodom a vy tak vošli do krásne vyhriatej domácnosti. A to nie je všetko. Akými vychytávkami disponuje kórejská domácnosť?

Kuchyňa, ktorá sa uprace aj objedná potraviny

Kuchyňa je miestom, kde sa varí, je aj stretáva. Udržovať v nej poriadok je teda veľmi dôležité. Uľahčí vám to ale napríklad chytrý sporák s trúbou a automatickým digestorom. Keď budete čokoľvek variť alebo piecť, digestor sa automaticky sám zapne, aby vyčistil vzduch a poradí si aj vtedy, keď vám niečo prihorí. Netreba tak otvárať okná a čakať, než všetko vyletí von. A ak vám chýba nejaká surovina, stačí stlačiť tlačidlo a objednať ju z pohodlia domova. Výhodou je, že nemusíte nikam chodiť a systém sám nájde daný tovar za čo najnižšiu možnú cenu.

Systém, ktorý vás rozozná

Pri odchode z práce sa mnohí z nás tešia na šálku dobrej kávy, ktorú si vychutnáte vo svojom obľúbenom kresle a po náročnom dni si vydýchnete. Alebo na dobrú večeru, ktorý si vychutnáte hneď po príchode domov. Aby ste mali tieto úkony čo najviac uľahčené, funguje systém chytrej domácnosti na princípe jednoduchého nastavenia v mobilnej aplikácii. Ak totiž pripojíte všetky svoje smart zariadenia k centrálnemu systému, stačí si jednoducho nastaviť mód príchodu domov. Vďaka tomu prídete do vyhriateho a osvetleného domu, v ryžovare bude už pripravená ryža, práčka bude hlásiť že sa dopralo a vaša obľúbená káva alebo čaj bude na stole.

Užite si relax v kúpeľni

Túžite len po teplom a upokojujúcom kúpeli? Nechajte si napustiť vaňu vodou s dokonalou teplotou, do ktorej sa môžete ponoriť okamžite keď prídete domov. Senzory vedia, kedy vodu zastaviť, aby nepretiekla, takže sa nemusíte obávať žiadnej škody. Navyše nemusíte tráviť čas čakaním, kým sa voda napustí ani regulovaním teploty, aby ste získali tú perfektnú teplotu na kúpeľ. Skvelou vychytávkou je aj toaleta s automatickým splachovaním a čistením. Dokonca existujú aj toalety, ktoré dokážu identifikovať, či náhodou netrpíte nedostatkom alebo prebytkom vitamínov a podobne. No to už je ozaj niekedy až príliš sci-fi.

Jednoduchý výber oblečenia

Existujú tiež inteligentné šatníky. Ak sa budeme držať pri zemi, tak fungujú skôr na princípe automatického osvetlenia alebo otvárania dvier skríň či vysúvania políc. Všetko funguje pomocou hlasového asistenta, ktorému zadáte jednoduché pokyn napríklad, že chcete hnedé topánky. Ak máte všetko správne naprogramované, otvorí sa botník, kde máte uložené hnedé topánky.

Osvetlenie, ktoré s ochráni

Osvetlenie je možné prepojiť s hlasovými asistentami aj mobilnou aplikáciou, dokonca aj s bezpečnostným systémom. Klasické funkcie ako zapnutie a vypnutie svetiel alebo zmena farby či intenzity jednoduchým ovládaním mobilom či hlasom asi nikoho neprekvapia. No svoju výhodu ukáže osvetlenie, ktoré je možné nastaviť, aby sa samé zapínalo v určené časy, napríklad ráno alebo poobede vtedy, keď ho bežne zapínate. Tento režim využijete napríklad na dovolenke, keď osvetlenie vytvorí dojem, že v dome stále niekto je a že nie je prázdny, čo odradí potenciálnych zlodejov. Celý systém tiež môžete jednoducho prepojiť s bezpečnostným systémom a pri odchode z domu len vybrať režim, ktorý potrebujete, napríklad práca či dovolenka.

 

Zdroj obrázka: RossHelen / Shutterstock.com