JWST alebo Webb je infračervený vesmírny ďalekohľad Jamesa Webba, nasledovník Hubblovho vesmírneho ďalekohľadu. Na obežnú dráhu Zeme bol vynesený 25. decembra 2021 na rakete Ariane 5 z kozmodromu vo Francúzskej Guyane.
Agentúra NASA rozhodla, že všetky surové dáta z ďalekohľadu budú verejne dostupné. Astronómovia aj laickí milovníci vesmíru tak môžu zo surových dát z ďalekohľadu vytvárať pôsobivé fotky vesmíru. Na youtube nájdete veľa návodov, kde si dáta stiahnuť aj ako s nimi v rôznych grafických nástrojoch (napríklad Photoshope) pracovať. Pozrime sa spolu na niektoré fotografie, na zázraky z vesmíru, ktoré sme bez Webbovho ďalekohľadu nemohli pozorovať.
Svetlo Veľkého tresku
Jedným z pätice prvých zverejnených obrázkov z Webbovho ďalekohľadu, na ktoré všetci nadšenci čakali, je obrázok skorého vesmíru. Je to najostrejší obrázok svetla z ranného vesmíru, ktorý bol kedy urobený. Svetlo z galaxií, ktoré vznikli pri Veľkom tresku k nám putovalo miliardy rokov. Obrázok bol zverejnený 12. júla 2022.
Polárna žiara v hornej atmosfére Jupitera
22. augusta bol zverejnený obrázok Jupitera, najväčšej planéty našej slnečnej sústavy. Zatiaľ sme nikdy nevideli Jupiter v tejto ostrosti. Viditeľné sú jeho mesiace Amalthea a Adrastea, prstence aj polárna žiara.
Srdce galaxie M74 – Phantom Galaxy
Galaxia M74 je od Zeme vzdialená približne 32 miliónov svetelných rokov. Ostrá opitika Webbovo ďalekohľadu odkryla nádherné špirály vytvorené z plynu a prachu, ktoré vytvárajú ramená galaxie vychádzajúce z jej centra. Obrázok bol zverejnený 31. augusta 2022.
Ak chcete vidieť viac obrázkov z Webbovho ďalekohľadu, sledujte jeho blog alebo album s fotografiami na Flickri.
Webb vs Hubble – základné fakty
- Priemer Webbovho ďalekohľadu je 6,5 metra.
- Priemer Hubblovho teleskopu je 2,4 metra.
- Hmotnosť zrkadlového systému Webbovho ďalekohľadu je dokopy 705 kg. Zrkadlá sú z berýlia potiahnutého zlatom.
- Hubblov ďalekohľad mal slúžiť na pozorovanie v oblasti od ultrafialového žiarenia až po oblasť blízku infračervenému žiareniu.
- Hlavnou misiou Webbovho ďalekohľadu je pozorovanie infračerveného žiarenia, cieľ je zamerať sa na objavovanie najvzdialenejších svietiacich objektov a prvých galaxií, ktoré sa sformovali pri Veľkom tresku.
Informácie o Webbovom ďalekohľade hľadajte na stránke americkej agentúry NASA.
Ďalekohľady pre budúcich astronómov
Fascinuje vás objavovanie vesmíru? Chcete pozorovať nočné hviezdne nebo? Chcete hlbšie porozumieť vzniku vesmíru? Vysvetlime si rozdiely medzi rôznymi typmi amatérskych vesmírnych ďalekohľadov:
- Astro teleskop slúži hlavne na pozorovanie Mesiaca a planét v našej slnečnej sústave, ale aj objektov ako sú hmloviny, galaxie, hviezdokopy.
- Astronomické binokuláre sú ďalekohľady s veľkým zväčšením a širokým zorným poľom, ktoré slúžia na pozorovanie nočnej oblohy, napríklad súhvezdí a povrchu Mesiaca.
- Na pozorovanie Slnka sa používajú špeciálne astro teleskopy na pozorovanie Slnka, slnečné binokuláre alebo okuliare na pozorovanie Slnka vybavené slnečnými filtrami alebo fóliami.
Pozorovanie nočnej oblohy so zatajeným dychom môže byť aktivita stmeľujúca celú rodinu. Detváky ešte nechcú spať? Nevyháňajte ich do postele, pozorujte súhvezdia!
Hviezdne ďalekohľady značiek Levenhuk alebo Celestron, ktoré sú vhodné pre deti aj dospelých nájdete napríklad na Alze. Lacnejšie nakúpite ak použijete Alza zľavový kupón.
Z konštrukčného hľadiska rozlišujeme šošovkové hviezdne ďalekohľady (refraktory) a zrkadlové hviezdne ďalekohľady (reflektory) a katadioptrické ďalekohľady (kombinácia predošlých dvoch). Zrkadlové sú drahšie, ale aj presnejšie.
Ak vás fascinujú hmloviny, galaxie a súhvezdia, vyberte zrkadlový teleskop s väčším priemerom. Pri nákupe astro teleskopov v eshope Prolaika môžete využiť zľavové kupóny.
Sledujete Webbov ďalekohľad? Ktorá fotka sa vám najviac páčila, zanechala vo vás najhlbší dojem? Dajte nám vedieť v komentároch pod článkom.
Mohlo by Vás zaujímať
Najnovšie články
- Najčastejšie problémy s eurooknami a dverami pred zimou a ich riešenie
- AI číta správanie hráčov. Umelá inteligencia mení hazardný priemysel
- Aj vesmír nie je imúnny voči zmenám klímy
- Nové možnosti prepojenia, navigácie a skúmania Zeme
- Sú vesmírne spoločnosti SpaceX, Blue Origin a Virgin Galactic cestou k dostupnému vesmíru?
- Vrtuľník Ingenuity – Prvý let vrtuľníka na inej planéte
- Komerčné vesmírne lety otvárajú brány k nekonečnému dobrodružstvu
- Prečo je Mars taký atraktívny pre vesmírne bádania?
- Ako si postaviť vlastný teleskop?
Kategórie
- Bývanie (2)
- Magazín (6)
- Slovensko (2)
- Technológia (24)
- Vesmír (25)