Dovolenku a vesmírny zážitok ako zo Star Wars v podobe výletnej lode – Stanice Voyager si užijeme zrejme už v roku 2027.
Od Von Braun Station k Stanici Voyager
Futuristický projekt Von Braun Station sa mal skladať z 24 modulov spojených výťahovými šachtami, ktoré tvoria rotujúce koleso obiehajúce okolo Zeme. Mal byť hotový v roku 2027. Podľa nedávneho vyhlásenia spoločnosti došlo vďaka pandémii k oneskoreniam.
Projekt sa momentálne premenoval na Voyager Station nadácie Gateway Foundation a je momentálne vo vývoji s cieľom začať výstavbu v roku 2026 a spustiť projekt už v roku 2027.
Ako to bude fungovať
Kruhový rotačný rám by mal umožniť simulovať umelú gravitáciu podobnú Marsu, čo je cca 40% gravitácie Zeme.
Logistiku umožní spoločnosť Orbital Assembly, ktorá vyvinula konštrukčne dôveryhodného montážneho robota (STAR), ktorý po dokončení úspešného gravitačného testovania postaví hotel na obežnej dráhe.
Práce sú modelované na základe myšlienok, ktoré prvýkrát vytvoril priekopnícky raketový vedec Wernher von Braun, ktorý bol kľúčovou postavou vesmírneho programu Apollo agentúry NASA.
Stanica Voyager by mohla slúžiť ako zdĺhavejší konkurent Virgin Galactic Richarda Bransona, ale práve spoločnosť Tesla’s SpaceX zvolila cestu v znižovaní nákladov a znižovaní prekážok vo vesmíre. Virgin Galactic je americká spoločnosť pre vesmírne lety v rámci skupiny Virgin Group. Vyvíja komerčnú kozmickú loď a jej cieľom je poskytovať suborbitálne vesmírne lety vesmírnym turistom a suborbitálne vypúšťanie vesmírnych vedeckých misií.
Analytička vesmírnej politiky Wendy Whitman Cobbová uviedla, že náklady na prevádzku raketoplánu na kilogram boli celé desaťročia stabilné, ale očividne drahé.
Ako bude hotel vyzerať?
Dizajnérom vesmírnej stanice Voyager je Tim Alatorra – dizajnérsky architekt spoločnosti Orbital Assembly Corporation.
Stanica Voyager poskytne služby podobné službám klasických výletných lodí ako možnosti stravovania, odpočinku a práce, vrátane liečebných kúpeľov, kín a barov. Zámerom dizajnérskeho tímu je prepojenie vesmírneho života s tým pozemským.
Preto nečakajte sterilné mimozemské prostredie. V reštaurácii sa napríklad budú podávať vesmírne jedlá ako mrazom sušená zmrzlina a podobne. Aby sa však zážitok z tejto “plavby” stal nezabudnuteľným využije sa toto prostredie na aktivity, ktoré sa na Zemi robiť nedajú ako napríklad skákanie do veľkej výšky prípadne zdvíhanie ťažkých predmetov. Využije sa tak znížená gravitácia a beztiažový stav.
Hotel obletí planétu len za 90 minút.Cieľom je poskytnúť miestnosti až pre 400 ľudí. Očakáva sa, že projekt ako prvý vytvorí týmto spôsobom života schopnejšie a dlhodobejšie prostredie pre ľudí.
Jeho rám bude tiež dostatočne veľký na to, aby sa do neho zmestilo dvadsať toboliek s rozmermi 65 x 40 stôp, ktoré budú slúžiť ako obchodovateľné „vily“, ako aj priestory na prenájom pre spoločnosti ako NASA na prácu a život.
Je to cesta k “ planéte B”?
Konečným cieľom tohto projektu je „urobiť život viac planetárnym“.
Vedci však zdôrazňujú, že by sme nemali utekať od problémov našej Zeme a upínať sa k myšlienke založenia planéty B a k rastúcej životaschopnosti vo vesmíre.
Realita je totižto ešte úplne ďaleko a tieto pokusy sú iba prvými malými krokmi.
Nečakajte masový únik obyvateľstva Zeme do vesmíru, na Zemi nás čakajú veľké ekologické problémy, ktoré musíme vyriešiť.
Mohlo by Vás zaujímať
Najnovšie články
- Najčastejšie problémy s eurooknami a dverami pred zimou a ich riešenie
- AI číta správanie hráčov. Umelá inteligencia mení hazardný priemysel
- Aj vesmír nie je imúnny voči zmenám klímy
- Nové možnosti prepojenia, navigácie a skúmania Zeme
- Sú vesmírne spoločnosti SpaceX, Blue Origin a Virgin Galactic cestou k dostupnému vesmíru?
- Vrtuľník Ingenuity – Prvý let vrtuľníka na inej planéte
- Komerčné vesmírne lety otvárajú brány k nekonečnému dobrodružstvu
- Prečo je Mars taký atraktívny pre vesmírne bádania?
- Ako si postaviť vlastný teleskop?
Kategórie
- Bývanie (2)
- Magazín (6)
- Slovensko (2)
- Technológia (24)
- Vesmír (25)