Zo všetkých strán počúvame, aké náročné je to s platbami za elektrickú energiu. Veľké podniky sa sťažujú, že nie sú schopné vyplácať takú výšku faktúr, domácnosti plačú, že nie je možné platiť aj veľa za energie, aj veľa za potraviny… Keď je doba drahá, musíme sa jej jedine prispôsobiť.

Cesta, ako zmeniť užívateľské správanie

Platíte v supermarkete viac ako posledné roky? Nik vás nesúdi, ak si spomedzi dvoch výrobkov vyberiete ten lacnejší. V prípade elektrickej energie to však nepôjde. Tu je v ponuke len jedna cena a my musíme platiť preddavky mesiac čo mesiac, inak ostaneme nielen bez energie, ale aj bez obeda. Postavme sa k problémom súčasnosti čelom. Je vyspelá technická doba, a ak máme k dispozícii inteligentné zariadenia, o ktorých sme doteraz ani len neuvažovali alebo o nich hovorili len o akýchsi hračkách, dnes náš názor zmenia, lebo za ich účinnosť hovoria namerané výsledky. Medzi inteligentnými zariadeniami schopnými ovládať spotrebu elektrickej energie nájdeme inteligentné zásuvky, spínacie relé moduly, stmievacie moduly a aj zariadenia určené na meranie spotreby energie. Vďaka nim elektrické zariadenia vo vašej firme alebo domácnosti nielen ovládate na diaľku, ale zároveň získavate prehľad o spotrebe elektrickej energie v ktoromkoľvek období. Ideálne pre všetkých, čo si radi vedú štatistiky.

Čo ušetríte na energii, miniete inde

Ako to celé funguje? K dispozícii máte inteligentné zásuvky, svetelné alebo stmievacie vypínače, dokonca žalúziové vypínače. Na diaľku ste schopní elektrospotrebiče zapínať i vypínať, iba prostredníctvom riadiacej jednotky, smartfónu a pripojenia na internet. Okrem toho, že zariadenia ovládate, zároveň monitorujete ich činnosť – či sú vypnuté, zapnuté, koľko energie spotrebúvajú. Zapadnú do každého priestoru, pretože majú minimalistický dizajn. Spínacie relé moduly vám umožnia mať pod kontrolou účty za energie najmä pri zariadeniach s veľkou záťažou. Ak si nastavíte tzv. scény, teda režim, kedy a ako majú tieto zariadenia pracovať, výrazne ušetríte. Inštalujú sa do poistnej či rozvodovej skrine alebo ku konkrétnym spotrebičom, napr. k práčke.

Navoďte doma jedinečnú atmosféru vďaka tomu, že svetlo stlmíte alebo zatiahnete žalúzie. I stlmenie svetla šetrí energiu, pozor však, aby vám to nebránilo v práci alebo neprekážalo pri čítaní. Získajte informácie o vlastnom spotrebiteľskom správaní a o fungovaní jednotlivých spotrebičov. Inteligentné merače spotreby elektriny vám ukážu, ktoré spotrebiče sú najväčšími žrútmi energie. Ak je cesta, ako na energiách ušetriť, treba sa vydať na prieskum.